Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Українська система правосуддя долучається до щорічної міжнародної акції «16 днів проти насильства», започаткувавши наповнення відповідних інформаційних розділів на сайтах судів

03 грудня 2024, 11:41

Цього року українська система правосуддя долучається до щорічної міжнародної акції «16 днів проти насильства», започаткувавши наповнення відповідних інформаційних розділів на сайтах судів України. В 1999 році Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. І щорічно з цього ж дня стартує міжнародна акція «16 днів проти гендерно зумовленого насильства», яка проводиться до 10 грудня (Дня прав людини) включно.

Так, у співпраці Вищої ради правосуддя та Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» на сайтах українських судів створюються вкладки, де буде зібрана найважливіша інформація для потерпілих від домашнього та сексуального насильства. 

Ці сторінки міститимуть пояснення про те, що є домашнім та сексуальним насильством, якими бувають прояви, яка відповідальність передбачена за вчинення, який алгоритм дій потерпілих та де можна безоплатно отримати психологічну, медичну та юридичну допомогу.

Вперше такий розділ з інформацією для потерпілих від сексуального насильства був створений на сайті Дніпровського районного суду м. Києва. На початку листопада її презентувала суддя, членкиня «ЮрФем» Віра Левко під час спільного заходу Вищої ради правосуддя та «ЮрФем». Подія була присвячена обговоренню рекомендацій за результатами дослідження Аналітичного центру ЮрФем «Зовнішня комунікація представників/ць судової влади про хід та результати розгляду справ, пов’язаних із вчиненням сексуального насильства», що готувався за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в межах Програми «Справедливість для всіх».

За підсумками обговорень, представники/ці Вищої ради правосуддя та судів Києва підтримали створення подібних сторінок і на сайтах інших судів. 

«Тематична вкладка на сайтах судів, де буде сконцентрована інформація для потерпілих від домашнього та сексуального насильства, повинна містити зрозумілий алгоритм дій, мати й практичне, а не лише інформативне наповнення», — зазначила членкиня ВРП Тетяна Бондаренко.

Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» допомагала судам у наповненні цих розділів: зокрема, готували відповідні інформаційно-просвітницькі матеріали, збирали контакти організацій, які надають безоплатну допомогу постраждалим. 

«Комунікація системи правосуддя із суспільством та із постраждалими від гендерно зумовленого насильства є одним з аспектів забезпечення доступу до правосуддя. Як показують звіти «ЮрФем», суди та судді часто діють реактивно ніж проактивно у справах сексуального та гендерно зумовленого насильства. Тому спеціальні сторінки на сайтах суду дадуть можливість не лише потерпілим дізнаватися про можливості захисту, але й краще відстежувати результати розгляду справ пов’язаних із гендерно зумовленим насильством," — пояснює керівниця Асоціації жінок-юристок України "ЮрФем" Христина Кіт.

До слова, метою підготовки згаданого вище дослідження було виявити, чи є інформація про розгляд справ щодо сексуального насильства та сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, частиною інформаційної політики ведення офіційних соціальних мереж та вебсайтів судів України, а також з’ясувати в цілому, чи інформація, яка розміщена на таких ресурсах, є гендерно чутливою. 

У висновках авторки звіту наголосили, що система підтримки для потерпілих від сексуального насильства потребує подальшого розвитку та удосконалення. Більше уваги слід приділяти консультативній підтримці, психологічній допомозі та юридичним послугам для потерпілих.

Загалом, необхідно активно працювати над удосконаленням інформаційної політики та забезпеченням гендерно чутливої та правозахисної комунікації з метою ефективної протидії сексуальному насильству та підтримки потерпілих. Так, варто публікувати більше інформативно-пізнавальних матеріалів на відповідну тематику (опублікування новин про внесення змін до законодавства, проведення конференцій щодо проблемних питань, практику ЄСПЛ, тренінги суддів щодо особливостей розгляду таких проваджень тощо).

Завантажити дослідження можна за посиланням.

Інформація на сайті Дніпровського районного суду міста Києва  Інформація на сайті Святошинського районного суду міста Києва

Вища рада правосуддя